Sportovní všestranost

Provázanost ostatních sportů a ledního hokeje

V prvním díle jsme psali, že hokejista má být všestranný atlet, sportovec. Proč tedy nevyužít ostatní sporty ke zlepšení celkového hokejového umění? Přijde vám to divné? Zprvu si řekněme, že tohle se jedná hlavně o hráče do 14-16 let, poté už musí nastat specializace ledního hokeje, tedy zaměření pouze na jeden sport v našem případě hokej. V dnešní době i nejlepší hráči světa využívají každou příležitost k tomu, aby si mohli zasportovat i v jiném odvětví sportu. Proč? Protože jim to pomůže ke zlepšení v budoucím výkonu, eliminovat….zmenšit intenzitu zranění (npr. Jóga)

Výchova hráčů ve švédskou, finskou, v mládežnickém věku….hráči trénuji dva, klidně tři sporty, kolem 15 let se teprve rozhodují, na který sport se specializovat. Navíc v hokeji střídají posty, gólman pořád nechytá, ale i hraje a opačně. Ne nadarmo se říká, že gólman má být nejlepší bruslař. To je hlavní rozdíl mezi naší výchovou. U nás, kluka v 5 letech striktně učíme hokej a málokterý trenér je tak protřelý, aby jim dal základ pohybových dovedností. Chudák kluk potom v 14 letech neumí kopnout do balonu, neudělá kotoul a mnoho dalšího. Proto také v mládežnických výběrech U16-U18 stíháme špičku, protože hráči u nás zažívají "hokejový vrchol". Bez komplexní vybavenosti, herně a výsledkově už nestáčí na úrovní U20, v mužích, na přední národní týmy.

Položme si otázku, proč dítě ve věku 5-12 let by mělo běhat kolem kuželů, od čáry k čáře, když může běhat s balónem, skákat, chytat, kopat... kde se skrz hru učí, že musí přihrát, zpracovat , naběhnout si do volného prostoru, zakončit. Máme učit (trénovat) děti pomocí POHYBOVÝCH A PRŮPRAVNÝCH HER k vylepšení celkového fyzického potenciálu pro budoucí hvězdy ledního hokeje. Tyto hry jsou utvořeny tak, aby připravovali hráče pro danou situaci, která může nastat.

Uděláme si příklad tréninku v kategorii 5-12 let

Mini házená (princip házené, 2 branky rozdělí se podle počtu). Ideální pro rozvoj hráčů pro jakýkoliv sport. Dítě se naučí základní pohybové vzorce jako je běh, skok, hod a chytaní míče. Díky této hře, dítě získává určité vlohy pro budoucí hru u ledního hokeje. Dítě je členem týmu, musí si naběhnout na přihrávku, může kreativně vymyslet, jak vyřešit situaci, orientovat se v prostoru, vyhnutí se soupeři,… Trenér pouze definuje pravidla a nechá je hrát, poté může kladně zhodnotit a říct malé chyby. Tohle samé je možné využít u fotbalu, florbalu, ragby a dalších her. Dítě se naučí všechny tyto dovednosti díky hře, která ho baví a ani si neuvědomí, že ho to posouvá dál. Potřebujeme u dětí mít stále soutěživost, protože zdravá soutěživost posouvá dál. Mladý hokejista si potřebuje hrát, hrát a hrát a my u nich potřebujeme probudit jeho soutěživost, kreativitu, improvizaci, kterou následně využije v ledním hokeji.

Jasně, můžeme si říct, k čemu to je, že kluk bude hrát fotbal, házenou a nějaké další aktivity s míčem, když prvé řadě chci, aby byl hokejista. Ale vezměte si, že každá tato aktivita rozvíjí zlepšuje danou dovednost a schopnost daného sportovce. Umí kopnout do míče? Zlepší si stabilitu na jedné noze. Umí házet a přihrát? Celkově zlepšil koordinaci těla. Umí chytat míč? Zlepší se mu reflex, aby dříve uhnul, než do něj vletí hráč. Vyhrál štafetu v nějaké hře? Naučil se pracovat v týmu, budovat týmovou hru a týmového ducha. Tohle vše je velmi důležité pro mladé hráče. Prosím, nebavíme se teď už u dospělého hokeje nebo juniorském věku, kdy všechny tyto aspekty by měl už mít osvojené, aby se mohl soustředit na detaily své hry.

Dalším důležitým bodem je trenér. U těchto her by nijak neměl řvát, ale pouze hlídat, aby nějaké dítě nebylo odstrčené. Dále uhlídat v dostatečném rozmezí stanovené pravidla, kterých by mělo být co nejméně. Dítě si musí samo zjistit a samo vyřešit lehčí problém. Měl by je neustále povzbuzovat a chválit, ale také se nebát dát negativní vazbu, ale té by mělo být méně (nejde o zlaté trenky). Často slýchám debatu ohledně počítání skóre. Skóre je správné, ale nesmí se považovat za momentální cíl. Dítě potřebuje vědět, že vyhrálo nebo prohrálo.

A proto se my v HOKEJ JE OK, z.s. snažíme vytvořit celoroční program, který by spojoval širokou škálu průpravných a pohybových her z různých sportů pro vytvoření lepšího hráče ledního hokeje. Je třeba dětem ukázat, že být lepším hokejistou znamená být lepším atletem, tedy lepším desetibojařem. A že trénink, nemusí být dril, ale zábava.